img

Korzyści z izolacji domu styropianem – dlaczego warto zainwestować w ten materiał

Jeśli zastanawiasz się, czym najlepiej ocieplić dom, z pewnością bierzesz pod uwagę najbardziej popularną opcję, czyli płyty styropianowe. Za wyborem właśnie tego materiału przemawia szereg korzyści, które prezentujemy w tekście poniżej.

Zmniejszenie wydatków na ogrzewanie

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za zastosowaniem styropianu jako materiału izolacyjnego jest możliwość znacznego obniżenia kosztów związanych ze zużyciem energii w domu. Dzięki wysokiej efektywności izolacyjnej styropianu w budynkach wyposażonych w tego typu izolację oszczędności energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń mogą sięgać nawet o 47%.

Redukcja zużycia energii przekłada się bezpośrednio na niższe rachunki za ogrzewanie w zimie i klimatyzację w lecie. Przy dzisiejszych cenach energii takie oszczędności mogą być znaczące i szybko przyczynić się do amortyzacji początkowych kosztów instalacji izolacji.

Decydując się na wymianę źródła ciepła w starym domu, warto rozważyć kompleksową termomodernizację. Takie podejście eliminuje konieczność inwestycji w przewymiarowany (a więc droższy) kocioł, który, kupiony przed ociepleniem domu, może nie pracować optymalnie, zużywając więcej energii niż potrzeba. To również często oznacza więcej wolnego miejsca dzięki mniejszym wymiarom kotła. Warto zaznaczyć, że decydując się na termomodernizację, można skorzystać z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, a także z dofinansowania z programu „Czyste powietrze” oraz innych, lokalnych programów pomocowych

Oszczędność energii dzięki ociepleniu styropianem

Zastosowanie styropianu jako materiału izolacyjnego w budownictwie korzystnie wpływa na poprawę charakterystyki energetycznej budynku, prowadząc do redukcji zużycia energii wykorzystywanej na ogrzewanie i chłodzenie.

Dzięki niskiej przewodności cieplnej styropian efektywnie zmniejsza potrzebę ogrzewania zimą, minimalizując przenikanie zimna do wnętrz. Z kolei w cieplejsze miesiące równie skutecznie chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Przez izolowanie ścian od zewnętrznych warunków atmosferycznych pomieszczenia pozostają chłodniejsze i nie wymagają zastosowaniach wentylatorów czy klimatyzacji w takim zakresie, w jakim byłoby to konieczne bez termoizolacji. Rzadsze używanie urządzeń chłodzących to zmniejszenie poboru energii elektrycznej.

Dodatkowo stosowanie styropianu w funkcji ocieplenia przyczynia się do wyeliminowania mostków termicznych – miejsc nieciągłości izolacji, które stanowią źródło lokalnych strat ciepła. Dzięki temu generowane w domu ciepło (a także zimno w okresie letnim) jest lepiej zatrzymywane, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania (chłodzenia) budynku.

Insulation of the house with polyfoam. The worker is checking with an aluminum plaster ruler the accuracy of the installation a polystyrene board on the facade.

Trwałość izolacji ze styropianu

Izolacja ze styropianu to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w budownictwie, zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. Około 70% nowych budynków wykorzystuje styropian jako główny materiał izolacyjny, co świadczy o jego niezmiennie wysokiej pozycji na rynku. Jednym z kluczowych czynników decydujących o popularności tego materiału jest jego trwałość.

Płyty styropianowe są regularnie badane zarówno przez producentów, jak i niezależne laboratoria. Wyniki badań przeprowadzonych w komorach starzeniowych wskazują, że styropian nie traci swoich właściwości izolacyjnych, takich jak współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), przez okres nawet 30 lat. Dodatkowo opracowywane przez różne instytutu naukowe (ITB, Łukasiewicz) dokumentacje takie jak KOT, EOT czy deklaracja środowiskowa typu trzeciego potwierdzają, że styropian może efektywnie spełniać swoje funkcje przez cały cykl życia produktu, szacowany na około 100 lat.

Wysoka trwałość styropianu wynika również z jego odporności na szereg czynników zewnętrznych, takich jak m.in.:

  • urazy mechaniczne,
  • wilgoć,
  • procesy biodegradacji,
  • zmiany temperatury.

Wszystkie te cechy w połączeniu z długotrwałą stabilnością wymiarową sprawiają, że styropian to korzystny wybór na lata.

Recykling styropianu – wsparcie środowiska naturalnego

Styropian to materiał w 100% przetwarzalny, który po zakończeniu użytkowania może być ponownie przekształcony w nowy produkt. Zazwyczaj spotykany, tzw. mechaniczny recykling styropianu obejmuje odpady produkcyjne oraz postkonsumenckie, czyli te pochodzące z rozbiórek oraz remontów. Stary styropian jest rozdrabniany na granulat, z którego następnie wytwarza się nowe materiały izolacyjne.

Taki system recyklingu przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach i ogranicza potrzebę eksploatacji nowych zasobów, co ma korzystny wpływ na środowisko oraz wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji przeczytasz w Poradniku.