Szacuje się, że w Polsce około 75% użytkowanych budynków jest w różnym stopniu nieefektywnych energetycznie. Wymagają one renowacji oraz zastosowania rozwiązań, które doprowadzą do ograniczenia strat energii. W niniejszym artykule przyjrzymy się tym zmianom.
W kierunku energooszczędności
W Polsce oraz w innych krajach europejskich podejmuje się działania ograniczające zużycie energii potrzebnej do ogrzewania budynków oraz redukcję emisji dwutlenku węgla. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe wymagania, które określają wartość współczynnika przenikania ciepła przez ścianę zewnętrzną dla pomieszczeń ogrzewanych budynków mieszkalnych, która wynosi U=0,20 [W/(m2K)]. Porównując te wymogi z wymogami lat 90. ubiegłego wieku, oznacza to poprawę współczynnika aż o 63%.
Coraz grubsza izolacja?
Wspomniane zmiany mają bezpośredni wpływ na grubość zastosowanej izolacji. Przyjrzymy się, jak zmieniające się w ciągu ostatnich lat regulacje wpłynęłyby na zwiększenie grubości płyt styropianowych przy założeniu stałych parametrów lambda, gdybyśmy wciąż stosowali płyty o takich samych parametrach lambda. W obliczeniach wykorzystano materiały konstrukcyjne dostępne zarówno w 1993 roku, jak i w 2021 roku – czyli konstrukcję ściany zewnętrznej z bloczków ceramicznych o grubości 24 lub 25 cm, a jako izolacji użyto styropianu o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,045 W/ (mK).
Efektem były intensywne działania producentów materiałów termoizolacyjnych mające na celu poprawę współczynnika przewodzenia ciepła.
Przykład zastosowania izolacji
Rozważmy ścianę zewnętrzną wykonaną z bloczków ceramicznych o grubości 25 cm. Aby spełnić minimalne wymagania techniczne obowiązujące od 2021 roku, wystarczy zastosować białą płytę styropianową o grubości 19 cm lub szarą płytę o grubości 13 cm. To pokazuje, że nowoczesne materiały izolacyjne pozwalają na osiągnięcie dobrych rezultatów przy mniejszych grubościach.
Kierunek energooszczędność
Biorąc pod uwagę aktualne zmiany w wymaganiach oraz prace nad regulacjami obejmującymi programy europejskie, w przyszłości przewiduje się kolejne podniesienia standardów izolacji dla ścian zewnętrznych w najbliższych latach.
Koszty termoizolacji
W obliczu rosnących kosztów, inwestorzy dokładnie rozważają swoje wybory. Istotne jest zrozumienie dwóch perspektyw kosztowych – kosztu samego materiału oraz kosztu inwestycji.
Poniższy wykres obrazuje zestawienie różnych płyt styropianowych, które spełniają obowiązujące minimalne wymagania techniczne (U=0,20 [W/(m2K)]).
Wnioski:
- Rosnące wymagania dotyczące izolacji termicznej budynków skutkują coraz grubszymi warstwami izolacyjnymi
- Dzięki zastosowaniu szarych płyt styropianowych osiąga się lepszą efektywność przy mniejszych grubościach.
- Odpowiedni dobór rodzaju styropianu pozwoli nam osiągnąć lepszą efektywność bez ponoszenia nadmiernych kosztów.
pobierz artykuł w wersji pdf: kliknij tutaj