img

Jak ocieplić dom styropianem. Przewodnik krok po kroku

Ocieplenie domu to spory wydatek, ale także ogromne korzyści w postaci cieplejszych wnętrz, niższych rachunków, a także estetycznej elewacji. Przeczytaj poniższy poradnik, a dowiesz się nie tylko czym ocieplić dom, ale także jak to zrobić, żeby uniknąć błędów i pomyłek!

default

Rodzaj materiału termoizolacyjnego – dlaczego warto wybrać styropian?

Izolacja termiczna zewnętrznych ścian budynku polega na stosowaniu warstwowego systemu ociepleń, który zwiększa izolacyjność cieplną przegród i redukuje straty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu płyty styropianowe, które efektywnie izolują budynek. Styropian jest materiałem niedrogim, powszechnie dostępnym, lekkim i łatwym w obróbce, a przy tym posiadającym dobre własności izolacyjne, stąd jego popularność w budownictwie.

Płyty styropianowe mocuje się do ścian za pomocą specjalnego kleju lub pianokleju, a w razie potrzeby dodatkowo kołkuje łącznikami z tworzywa. Na tak przygotowanej powierzchni styropianowej wykonuje się warstwę zbrojenia, która składa się z kleju i siatki zbrojeniowej, a następnie nakłada się warstwę dekoracyjną jak np. tynk cienkowarstwowy. Złożony z powyższych elementów system, po spełnieniu określonych różnymi normami i przepisami warunków (m.in. w zakresie odporności na ogień) określany jest jako system ETICS.

Co jest potrzebne do wykonania ocieplenia?

Ocieplenie budynku zwykle realizuje się poprzez zastosowanie systemów ociepleń, które składają się z zestawu materiałów rekomendowanych przez producenta. W skład tego zestawu wchodzą najczęściej:

  • zaprawa klejowa lub piana do montażu płyt izolacyjnych,
  • grunt zwiększający przyczepność podłoża,
  • zaprawa klejowa do zatapiania siatki zbrojącej,
  • siatka zbrojąca z włókna szklanego,
  • podkład tynkarski pełniący funkcję gruntu,
  • tynk cienkowarstwowy,
  • opcjonalnie farba do wykończenia.

Dostępne na rynku rodzaje tynków różnią się spoiwem i właściwościami gotowej zaprawy tynkarskiej. Tynki mineralne, dostępne w formie suchych mieszanek do rozrobienia z wodą, charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością i trwałością, lecz są bardziej kruche i dostępne głównie w jasnych kolorach. Z kolei tynki dyspersyjne (akrylowe, silikatowe, silikonowe, silikatowo-silikonowe), dostarczane jako gotowe masy w wiaderkach, są bardziej elastyczne, odporne na uszkodzenia i mogą być barwione na dowolne, nawet intensywne kolory. Przed rozpoczęciem aplikacji wystarczy je jedynie wymieszać, co przyspiesza prace tynkarskie.

W przypadku potrzeby zarówno tynki mineralne, jak i dyspersyjne mogą być malowane dodatkowo farbami elewacyjnymi, jednak nie jest to konieczne.

Jakich narzędzi potrzebujesz do ocieplenia domu?

Do wykonania termoizolacji ścian nie są potrzebne specjalistyczne urządzenia ani narzędzia. Oto lista podstawowych narzędzi niezbędnych do tego zadania:

  • wiertarka z mieszadłem do przygotowania zapraw i tynków,
  • duży pojemnik na zaprawy (wiadro lub kasta murarska),
  • piła do cięcia styropianu,
  • pistolet do pian (jeśli do klejenia używasz piany, a nie zaprawy klejowej),
  • nożyk do cięcia styropianu,
  • paca stalowa do nakładania masy tynkarskiej,
  • paca z tworzywa do fakturowania tynku.
  • długa łata budowlana i poziomica do oceny jakości prac i wyznaczania płaszczyzn ścian.

Warto również zaznaczyć, że tynkowanie można przeprowadzić tradycyjnie, korzystając z wymienionych narzędzi, lub metodą maszynową, która wymaga odpowiedniego sprzętu i tynku do aplikacji natryskowej. Sprawdź, jak wyliczyć poglądowe dane w Kalkulatorze Oszczędności.

Jak ocieplić dom krok po kroku?

  1. Ocena i przygotowanie podłoża – przed rozpoczęciem prac konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu ścian. Powinny być one równe, suche, mocne oraz czyste, wolne od kurzu, brudu oraz substancji chemicznych i biologicznych. Wszelkie ubytki w murze trzeba uzupełnić zaprawą, czekając na jej całkowite utwardzenie zgodnie z zaleceniami producenta.
  2. Gruntowanie ścian – po dokładnym oczyszczeniu i przygotowaniu ścian należy je zagruntować, by zwiększyć przyczepność kleju.
  3. Montaż materiału izolacyjnego – do odpowiednio przygotowanego podłoża przyklejamy płyty izolacyjne. Rozpoczynamy od montażu listwy startowej, a następnie kleimy płyty od dołu, układając je poziomymi pasami.
  4. Wypełnianie szczelin – po zakończeniu montażu płyt wszelkie szczeliny wypełnia się niskorozprężną pianą poliuretanową. Po upływie zalecanego czasu schnięcia piany powierzchnię płyt należy zeszlifować dla uzyskania idealnie równej płaszczyzny.
  5. Kołkowanie – po zeszlifowaniu płyt przystępujemy do ich dodatkowego zabezpieczenia za pomocą kołków z tworzywa sztucznego.
  6. Wykonanie warstwy zbrojącej – na zakołkowane płyty należy nanieść klej, a następnie zatopić w nim siatkę zbrojącą z włókna szklanego, zwracając uwagę na zakłady poszczególnych pasów siatki.
  7. Nakładanie tynku – po wyschnięciu warstwy zbrojącej trzeba nanieść podkład tynkarski, a następnie tynk cienkowarstwowy. Warstwa musi mieć odpowiednią grubość, w zależności od rodzaju kruszywa fakturującego. Kolejno należy zatrzeć tynk, uzyskując pożądaną fakturę.

Najbardziej popularną fakturą tynku jest tzw. baranek, ale dość często spotyka się także tynki drapane lub dekoracyjne, np. z dodatkiem miki, czy imitujące beton architektoniczny. Więcej artykułów dostępnych w Poradniku.