Komfort i bezpieczeństwo użytkowania izolacji

Szacuje się, że w Polsce około 75% użytkowanych budynków jest w różnym stopniu nieefektywnych energetycznie i wymaga nakładów na termomodernizacje. Jaki więc materiał izolacyjny wybrać, aby był bezpieczny, tani, trwały i łatwy w montażu?

Styropian jest od wielu lat najbardziej znanym i najczęściej wybieranym materiałem termoizolacyjnym w budownictwie. Jego zalety zostały sprawdzone i docenione zarówno przez inwestorów, jak i wykonawców czy projektantów.

To materiał, którego bardzo dobre właściwości izolacyjne nie zmieniają się w czasie – jest trwały, stabilny wymiarowo i odporny na zawilgocenie, a płyty styropianowe w 98% składają się z powietrza, które jest najlepszym izolatorem cieplnym. Stosuje się go zarówno do ocieplania budynków mieszkalnych, jak i inwentarskich czy gospodarczych.

Dzięki swojej lekkości nie obciąża także konstrukcji budynków. Gdy chcemy docieplić istniejący budynek, nie musimy zrywać starej warstwy styropianu, co wpływa na mniejsze koszty robocizny. Praca z użyciem styropianu nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi ani dodatkowych środków ochrony zdrowia.

Styropian nie wywołuje alergii – w ocieplonym nim budynku łatwiej jest utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz pomieszczeń, zwłaszcza przy niskotemperaturowym systemie ogrzewania jak np. ogrzewanie podłogowe. Stabilna temperatura znacznie ogranicza ruch powietrza (cyrkulację) i krążących w nim alergenów.

Ocieplone styropianem domy zużywają także mniej nieodnawialnego paliwa takiego jak węgiel czy drewno, co znacznie redukuje ślad węglowy budynków i emisję CO2 do atmosfery.

Nie zawiera szkodliwych substancji, jest materiałem nietoksycznym, nie wydziela substancji niebezpiecznych dla zdrowia i nie emituje promieniowania. Produkty wykonane ze styropianu posiadają Atesty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, potwierdzające wymagania higieniczne dla produktów stosowanych zarówno w budownictwie, jak i w kontakcie z żywnością.

Jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do produkcji opakowań na żywność, jak i opakowań na leki, szczepionki oraz pojemniki do transportu organów do przeszczepów. To produkt bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Ze styropianu wykonuje się także popularne ule dla pszczół. Jest także szeroko wykorzystywany w przemyśle meblarskim jako wypełnienie, a w terapiach osób z niepełnosprawnościami wykorzystuje się pufy i siedziska dopasowujące się do anatomii ciała.

Styropian może zostać ponownie przetworzony, dlatego błędem jest wyrzucanie pozostałości po ociepleniu do kosza. Jego sortowanie nie powoduje żadnych trudności, dzięki czemu odzyskujemy dużo materiału odpadowego. Materiał ten jest następnie przetwarzany w procesie recyklingu, uzyskując surowiec do ponownej produkcji styropianu. To także znacząco redukuje wpływ na środowisko oraz ślad węglowy.

pobierz artykuł w wersji pdf: kliknij tutaj