Stare domy często trafiają do nowych właścicieli nie tylko na drodze dziedziczenia, ale również jako świadomy zakup, mimo niekiedy złego stanu technicznego. Atrakcyjna lokalizacja i wartość działki często przeważają nad kosztami renowacji. Takie budynki, nierzadko wzniesione przed wojną, zazwyczaj nie są w ogóle ocieplone. Dla nowych właścicieli komfort cieplny i ekonomiczna eksploatacja stają się priorytetem, a pierwszym krokiem do ich osiągnięcia jest termoizolacja. Jak ocieplić stary dom? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Skuteczność ocieplenia to nie tylko grubość płyt styropianowych
Wybór materiału przeznaczonego do docieplenia domów powinien opierać się na współczynniku przenikania ciepła (U), który chcemy osiągnąć. Choć grubość materiału izolacyjnego jest ważna, równie istotny jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Styropian, czyli polistyren ekspandowany (EPS) o niższym współczynniku λ, pozwala na uzyskanie lepszej izolacyjności cieplnej przy mniejszej grubości, co ma znaczenie dla estetyki i funkcjonalności budynku. Warto też pamiętać, że po przekroczeniu pewnej grubości ocieplenia dalsze zwiększanie jego ilości przynosi minimalne korzyści w stosunku do kosztów.
Najczęściej wybieranym styropianem do ociepleń ścian jest styropian biały, o dobrych parametrach izolacyjnych i niewygórowanej cenie. Nieco droższe rozwiązanie to styropian szary (grafitowy), domieszkowany m.in. grafitem, o jeszcze lepszych właściwościach termoizolacyjnych niż jego biały odpowiednik. Styropian szary (grafitowy) umożliwia stosowanie cieńszej warstwy izolacji niż w przypadku klasycznego EPS.
Jak ocieplić stary dom?
Przed przystąpieniem do ocieplania starego domu należy zadbać o jego stan techniczny. Wilgotne ściany, problemy konstrukcyjne czy konieczność wymiany okien wymagają wcześniejszego remontu oraz usunięcia usterek. Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych trzeba zadbać o ściany, które muszą być przede wszystkim:
- suche, ponieważ ocieplenie mokrych murów mogłoby zatrzymać wilgoć wewnątrz, prowadząc do pleśni i osłabienia kleju mocującego materiały izolacyjne,
- spójne – wszelkie odspojenia, „głuchy” odgłos opukiwanych powierzchni czy wręcz odpadające tynki to sygnał informujący o konieczności przeprowadzenia prac remontowych.
Stary tynk – czy usuwać go z elewacji?
Jedną z istotnych kwestii, którą trzeba rozstrzygnąć przed ociepleniem, jest usunięcie lub pozostawienie starego tynku. Decyzję tę powinna poprzedzić inspekcja. Głuchy odgłos przy stukaniu lub osypywanie się tynku oznacza, że nie trzyma się on dobrze podłoża i należy go skuć. Jeśli tynk jest w dobrym stanie, wystarczy go umyć i zagruntować. Chłonne powierzchnie gruntuje się tradycyjnym preparatem, natomiast gładkie i niechłonne – gruntem sczepnym z zawartością drobnego kruszywa.
Jak przygotować mur po skuciu tynku?
Jeśli usunięcie tynku okazało się konieczne, po skuciu warstwy należy sprawdzić stan muru. Powinien być suchy i czysty. W przypadku wilgotnych ścian konieczne jest zidentyfikowanie źródła wilgoci oraz osuszenie wszystkich wymagających tego powierzchni. Trzeba liczyć się przy tym z ewentualną wymianą izolacji ścian fundamentowych czy wręcz ułożeniem jej (wiele starych budynków nie zostało nigdy zaizolowanych przeciwwilgociowo). Niezbędne mogą okazać się również iniekcje blokujące kapilarne podciąganie wody. Po wykonaniu niezbędnych prac suchy mur należy oczyścić z resztek zaprawy i pyłu, a następnie zagruntować zagruntować i zaizolować przeciwwilgociowo w strefie przyziemia i ściany fundamentowej.
Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne?
W przypadku budynków o wysokości do 12 metrów – jeśli projektant nie zalecił inaczej – mocowanie płyt styropianowych można wykonać bez kołkowania. W starszych domach, niższych niż 12 metrów, po ocenie przyczepności zaprawy klejowej do podłoża również można zrezygnować z kołkowania, jeśli testy wykazują odpowiednią przyczepność. W przeciwnym razie konieczne jest zastosowanie kołków, których liczba i rodzaj zależą od grubości materiału termoizolacyjnego i typu ściany.
Ocieplenie starego domu wymaga staranności i dbałości o detale. Prawidłowe przygotowanie podłoża, a także wybór odpowiednich materiałów i technik montażu zapewnią trwałość i efektywność izolacji, przekładając się na komfort cieplny i oszczędności energetyczne oraz finansowe na wiele lat.